Kumlubük

 

DİKKAT!

-Dip kıyılara yakın kumdur. Dip kum 5-6m. derinliktedir.

-Koy melteme ve güneye kapalıdır. Ancak Yıldız ile gündoğusuna açıktır.

-Batı kıyısında demirlenebilir.

-Burada bulunan bir lokantanın iskelesi önünde şamandıra vardır.

 

Kumlubük Marmaris’e 24, Turunç’a 5 kilometre uzaklıktadır.  Bölgeye muhteşem manzaralı bir orman içinden geçilerek ulaşılır. Sakin plajı, el değmemiş doğası ile ünlü olan Kumlubük ismini kumla dolu olan deniz ve sahilinden almıştır.

Sahip olduğu özellikler doğrultusunda Kumlubük diğer tatil merkezlerine göre oldukça sessiz ve sakindir. Bahar aylarının gelmesiyle başlayan hareketliliği havanın soğumasına kadar devam etmektedir. Çoğu deniz aşığının keşfettiği bu koya karayolu ulaşımı ile ulaşmak mümkündür. Ancak genellikle yat ve tekneler bu koyu demirlemek için tercih etmektedir.

Kumlubük Konaklama İmkanı;

Bozburun yarımadasında bulunan koyda, az olan otellerin kendi plajları vardır. Konaklama için genellikle butik oteller yoğunluktadır. Koruma bölgesinde yer alan Kumlubük yapılaşma oranı oldukça az olan yerlerden biridir. Etrafı yemyeşil tepelerle çevirili koyda konakladığınız tesisin mutlaka muhteşem bir manzarası olacaktır.

Kumlubük’ü ziyaret etmek için tatil rotanıza eklediyseniz eğer konaklama imkanlarını ve doluluk oranlarını mutlaka kontrol edin. Koruma altında olan ve inşaya izin verilmeyen yapısından dolayı bölgede yatak kapasitesi oldukça kısıtlı durumda. 

Ne Yapılır?

Kumlubük su sporları ve su altı dalışı için muhteşem bir denize sahiptir. Bu yüzden buraya ziyarete geldiğiniz zaman mutlaka yapılacaklar listenize bu aktivitelere eklemelisiniz. Ayrıca Amos Antik Şehrinin surlarını ve tiyatro kalıntılarını gezmeden dönmemelisiniz. Bölgeden yürüyerek sadece yarım saatinizi alan bu tarihi gezi sizi bölge tarihi hakkında oldukça aydınlatacaktır. Fakat profesyonel bir rehberlik hizmeti alırsanız sizin için daha yararlı bir gezi olabilir.

Ne Yenir?

Ege mutfağına ait yemekleri rahatlıkla bulabileceğiniz Kumlubük’te özellikle deniz ürünleri yemeden dönmemelisiniz. Yanında servis edilen mezeler ve bölgeye özgü otlarla hazırlanan soslar damak zevkinize mutlaka hitap edecektir.

Kumlubük Tesisleri