Selimiye

 

DİKKAT!

-Sığ Burn’u geçip köye doğru yöneldiğiniz zaman tam yol üstünde kalan ve üzerinde 1.5m. su olan çok tehlikeli bir kaya döküntüsü vardır. Kaya sahilden 250m. açıkta, 40m.lik bir sahaya yayılmıştır.

Bu kayaya çarpmamak için;

  1. Sığ Burun’dan sonra, köy camiinin minaresine doğru rota tutulursa kaya sancakta kalır.
  2. Sığ Burun’u döndükten sonra sahil takip edilir. Kaya ilk burnun 250m. güneyindedir. Bu burnu geçtikten sonra köye yol verilir. 2000 yılında bu kayanın üzerine bir şamandıra konulmuştur.

 

-Selimiye 40-50m. derinlikte bir koydur. Sahile yakın bütün demir yerleri, 15-20m. civarıdır. Dip erişte-yosun ve araları kumdur.  Köye iyice yaklaşınca detayları görüp tahta iskelelerden birini seçebilirsiniz ya da 2008 yılında belediyenin yaptırdığı yüzer iskeleye bağlanabilirsiniz.

-Selimiye ile Delikli yol arasında, Karaburun’un 0.25mil lodos yönünde haritada ada olarak gözüken yer aslında sudan 0.50m. yüksekliğinde bir kaya döküntüsüdür, ve sonrası su altında 40-50m. karaya doğru giden sığlıktır. Sığlık gözüküyorsa sahil ile arasından geçilir. Aksi takdirde kayaların dışından geçilmesi gerekmektedir.

 

Marmaris’in on beş yıl öncesine kadar keşfedilmemiş balıkçı köyü olan Selimiye son yıllarda turizm ile iç içe yaşamaktadır.

Nasıl Gidilir?

Marmaris merkeze otuz beş kilometre uzaklıkta olan bu koyun ulaşımı çoğunlukla kara yolu ile sağlanır.

Selimiye Konaklama İmkanları;

Köy turizm ile geç tanışmasına rağmen ziyaretçilerine kaliteli hizmet sunmaktadır. Köy içerisinde bulunan pansiyonlar bu tespite örnek olarak gösterilebilir. Bölgede konaklama için çeşitlilik fazla değil. Ancak Selimiye pansiyonları gerek yapısı, gerek hizmetiyle bu açığı kapatmaktadır. Bölgede beş yıldızlı otel bulmanızın imkanı yok. Fakat diğer seçenekler onlar kadar kaliteli hizmet sunmaktadır.

Ne Yapılır?

Tatiliniz süresince köyün muhtarlık önünden kalkan tekneleri ile Hisarönü Körfezi’ni ve adalarını günübirlik olarak gezebilirsiniz. Köyün yakınlarında bulunan Marmaris’i de gezmek için seçenekleriniz arasına koyabilirsiniz. 

Ne Yenir?

Yan yana birçok balıkçı restaurantının bulunduğu köyde, mevsiminde olan deniz ürünlerini taze olarak yiyebilirsiniz. Deniz sofralarında meze severlerdenim diyorsanız eğer yine doğru noktadasınız demektir. Birçok meze çeşidini mutfağında bulunduran restaurantlar size çok fazla seçenek

Selimiye Tesisleri