Bozburun

 

DİKKAT!

-Giriş-çıkış limanıdır.

-Ağzı güneye açık, iki mendireğin koruduğu bir limandır.

-3-3,5m. derinlik bulunmaktadır.

-Sancak tarafı güney havalarında en korunaklı yerdir.

-Tonoz bulunmamaktadır. Dikkatli demir atmak gerekir. Küçük ve dar bir barınaktır.

-Limanın etrafını rıhtım dolanır. Tekneler buraya demirleyerek, rıhtıma palamar verir. Büyük boy yatlar ise ana mendireğin içerişindeki rıhtıma aborda olabilir.

-Rıhtımda su, elektrik bulunur ve akaryakıt istasyonu bulunmaktadır.

 

Marmaris’in 50 km batısında yer alan Bozburun antik çağlarda Karya adıyla bilinmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihi M.Ö 3040’lara kadar dayanmaktadır.

Bozburun Ulaşım İmkanı;

Bağlı olduğu Marmaris ilçesine 50 km, Dalaman Havalimanına 143 km uzaklıkta yer almaktadır. Beldeye gitmek için ilk önce Marmaris’e uğramanız gerekmektedir. Eğer kendi aracınızla gelmediyseniz ilçe otogarından her saat başı minibüs kalkmaktadır.

Bozburun Konaklama İmkanı;

Bölgede büyük otellere rastlamak mümkün değil. Doğal yapısını koruyabilen nadir bölgelerden bir olan Bozburun, bu yüzden küçük işletmelerle (apart, pansiyon, motel) ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Ziyaretçileri çoğunlukla yat ve tekne ile gelenlerden oluşmaktadır.

Gezilecek Yerler;

Geniş bir tarih yelpazesine sahip olan bölgede bilinen on tane antik kent vardır. Bu antik kentler şunlardır; Bybassos, Hygassos, Kastabos, Syrna, Thyssanos, Phoinix, Tymnos, Amos, Kasara ve Loryma’dır.

Ne Yapılır?

Bozburun ziyaretiniz sırasında koyları mutlaka gezmelisiniz. Günü birlik olarak düzenlenen tekne turları hakkında detaylı bilgileri konakladığınız yerin işletmecilerinden edinebilirsiniz. Küçük yerleşim yeri olduğu için herkesin hemen hemen bütün detaylar hakkında yeterli donanımı vardır.

Ne Yenir?

Beldeyi ziyaretiniz sırasında mutlaka restaurantların zengin menülerinin tadına bakmalısınız. Özellikle deniz ürünlerinin en taze halini burada bulabilirsiniz. Belde de çok az restaurant bulunmasına rağmen damak zevkinize hitap edebileceklerdir. Ege bölgesinin meze çeşitlerini burada da bulmanız mümkün olacaktır.

 

Ne Alınır?

Alışveriş için fazla alternatifi bulunmayan bölgeden kış için organik salça, reçel gibi malzemeler alabilirsiniz. Bölgenin manzarasının yer aldığı magnetleri sevdikleriniz ya da kendiniz için satın alabilirsiniz.

Bozburun Tesisleri