Bozukkale

 

DİKKAT!

-Koy derindir, ortalarda 40-50m.yi bulur.

-En korunaklı demir yeri kalenin altındaki koydur. Kuzeydoğuda kalan geniş koyda iyi demir yerlerinden biridir.

-Koy içinde bulunan lokantalara ait 3 ahşap iskele bulunmaktadır ve üçünün de tonozu vardır. Bu yüzden demirleye gerek kalmaz.

-Dibi kum ve eriştelik karışımıdır.

-10m. civarında demirleyip kayalara koltuk alınınca, kuvvetli rüzgarda bile rahat konaklayabilirsiniz.

 

Marmaris Bodrum arası giden genellikle mavi tur teknelerinin ve yatlarının sıkça demirlemek için seçtiği Bozukkale Koyu Loryma Antik Kent kalıntılarını hala koruyabilen ve tarihi yelpazesi oldukça geniş bir koydur.

Mavi turların vazgeçilmezleri arasında bulunan Bozukkale Koyu adının, Loryma Antik Kenti’nden kalan kalenin bir yanının eksik oluşu ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Gezilecek Yerler;

Bozukkale Koyu etrafında geniş bir alana yayılmış tarihi kalıntılardan günümüze ulaşan en etkileyici yapı, Burunbaşı üzerinde bulunan yüz yirmi metre uzunluğunda, on metre genişliğinde ve karşılıklı surlarla dikdörtgen şeklinde uzanan kaledir. Kalenin dokuz tane dikdörtgen kulesi vardır. Şimdilerde sadece kuzey tarafındaki çıkma kule görülebilmektedir. Kalenin tarihte inşa edilmesinin amacı ise körfez girişinin düşmanlardan korunmak istenmesidir.

Bozukkale koyu civarında görülmesi gereken, ancak tırmanmasının oldukça güç olduğu bir tepe üzerinde bulunan Antik Çağ kalesinin de olduğunu söyleyebiliriz.

Mavi tur yatlarının sıkça tercih ettiği bir koy olma özelliği sergileyen Bozukkale Koyu, diğer koylara göre daha geniş bir alana sahiptir. Bu özellikler yüzünden tarihte özel bir coğrafi öneme sahip olmuştur.

Seneler boyunca keçi çobanlarının uğrak noktalarından biri olması bütün yeşilliği bitirmiş ve koyda sadece çalı çırpı gibi kuru otlar kalmıştır. Ancak koyun tarihi dokusu ve özelliği yeşilliğin az olmasının dikkat çekmesini ortadan kaldırmıştır.

Koya demirleyen yatlar ve tekneler için koyda üç tane restaurant bulunmaktadır. Kara ulaşımı olmayan koyda eğer sizden başka demirleyen yoksa restaurantta tek başınıza keyifli bir yemek yiyebilme şansını bulabilirsiniz. Bu sırada açık deniz ile birleşen tarihi görüntü sizi mest edecek kadar güzel bir manzara sunacaktır. Bu eşsiz manzara karelerini fotoğraflamayı unutmayın.

Bozukkale Tesisleri