Çiftlik

 

DİKKAT!

-Liman içerisinde iki demirleme yeri vardır.

-Korunaklı olan kısım kuzeybatı kısmıdır. Bu kısma 7-10m. civarında demir atılıp alargada kalınabilir.

- Koyun batı tarafına da demirlenebilir.

 

Marmaris’ten yaklaşık bir saatlik uzaklıkta olan Çiftlik ilçenin güney batısında yer almaktadır.

Koyun tarihi M.Ö 1200 yılına kadar dayanmaktadır ve Karia, Mısır, İyon, Asur, Suriye, Makedonya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Ulaşım Seçenekleri;

Kara yolu ulaşımının yanı sıra denizden de ulaşım mümkündür. Ancak kara yolu ile Söğüt ve Bayır köyleri istikametini takip ederek bir saatin içinde varabileceğiniz Çiftlik’e denizden iki saat içinde ulaşabilirsiniz.

Çiftlik Konaklama İmkanı;

Çiftlik mavi bayrak kriterlerine uygun masmavi denizi ve iri kumlu plajı ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Konaklama için imkan sağlayan koyda çok az alternatif mevcuttur. Gün içerisinde kalabalık olan koy, akşam saatlerinde sakinleşmeye başlar. Sakin, huzurlu, doğası bozulmamış nadir tatil bölgelerinden biridir.

Ne Yapılır?

Çiftlik koyuna geldiğiniz zaman mutlaka denemeniz gereken aktivite sualtı dalışı yapmaktır. Denizin rengi ve doğası daldığınız zaman size muhteşem bir manzara sunacaktır. Bundan ayrı olarak yakınlarında bulunan Gebekse Koyunu ziyaret ederek tarihi kilise kalıntılarını görebilirsiniz.

Konaklama yapmadan koyu ziyaret etmek istiyorsanız eğer Marmaris merkezden kalkan ve günü birlik olarak düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca sadece Çiftlik Koyunu değil başka koyları da görmüş ve keşfetmiş olursunuz.

Ne Yenir?

Koyda az da olsa restaurant bulunmaktadır. Burada deniz ürünlerinin en taze ve en iyi pişmiş halini bulabilirsiniz. Deniz ürünlerinden farklı olarak zeytinyağlı yemekler, salatalar ve mezeler de menülerin vazgeçilmezleri arasındadır.

Gündüz saatleri içerisinde çok fazla deniz taşıtı koya uğrarken, gün batımına doğru koy sakinleşmekte ve huzurlu bir tatil bölgesi olmaktadır. Sakinliğin, huzurun adresi olarak adlandırabilen Çiftlik mutlaka ziyaret edilmesi gereken koylardan biridir. Mavi turların demirlemek için uğrak noktalarından biri ve hatta son duraklarıdır.

Çiftlik Tesisleri