Üçağız

 

DİKKAT!

-Girişin tam ortasında üzerinde eski kalıntılar bulunan küçük bir ada boğazı ikiye ayırır. Ada etrafında sığlıklar kuzey yönde 40m. ,güney yönde ise 20m. kadar ilerler.

-Doğu-batı yönlerinde 1,5 mil uzanan limanda derinlik 7-8m.dir.

-Dip balçıktır ve bu yüzden demirleme mükemmel olur.

-Özellikleri bakımından tam bir kış limanıdır.

-Limanda bir tane “T” iskelesi bulunmaktadır. İskele alanı 150m. civarıdır ve önünde 4-5m. derinlik vardır.

 

Antalya Demre’nin batısında, Kaş’ın doğusunda, Kekova Adasının kuzeyinde bulunan Üçağız Koyu ve o koya adını veren köydür. İsmini koyun ağzına bakıldığında açık denizden üç farklı ağızdan çıkılabilmesinden almıştır.

Doğal bir liman özelliği sergileyen Üçağız balıkçı köyüdür. Üç tarafı teknelerle çevrili olan koyun denizi ise mavinin gerçek rengini ve anlamını yansıtmaktadır.

Üçağız Koyu için tek ulaşım deniz yoludur. Bu durum köyün doğal yapısının korunmasını sağlamıştır.

Üçağız Kekova Konaklama İmkanı;

Konaklama için genellikle pansiyonlar bulunur. Bölge halkının işlettiği bu pansiyonlar, tarihten kalan yapıların restore edilmesiyle oluşturulmuştur. Ancak pansiyonların en büyük özelliği denize sıfır yapıda olmalarıdır. Bu sayede konakladığınız tesisin her penceresi her daim size deniz manzarası sunacaktır.

Ne Yapılır?

Ziyaretiniz sırasında koyun sahip olduğu tarihi kalıntıları mutlaka gezmelisiniz.  Koyun M.Ö 4. yüzyıla kadar gittiği düşünülen tarihi hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak Theimussa Antik Kentine ait muhteşem tarihi kalıntılar görebilirsiniz. Yakınlarında bulunan Batık Kent, Simena’yı ve birkaç koyu içine alan günübirlik olarak düzenlenen tekne turlarına da katılabilirsiniz.

Ne Yenir?

Üçağız Koyu balıkçı köyü olmasının verdiği özelliklerle yemekleri genellikle deniz ürünleriyle çeşitlenmektedir. Buna ek olarak Akdeniz mutfağının özellikleri eklenebilir. Liman boyunca uzanan şeritte birçok restaurant ve lokanta bulabilirsiniz. Özellikle yerli halkın sahip olduğu pansiyonların lokantaları olan bu tesisler mutfaklarında özellikle organik ve taze ürünler kullanmaktadırlar. Bu durum bölgenin turizm ile tanışmadan önce geçimini tarım ile sağlamasında kaynaklanıyor olabilir.

Ne Alınır?

Üçağız koyunda alışveriş yapmak için çok fazla alternatif yoktur. Bölgede bulunan yerli halkının yaptığı organik kışlık ürünleri satın alabilirsiniz.

Üçağız Tesisleri