İngiliz Limanı

 

DİKKAT!

-Koy sahilleri alçak ve kayalıktır.

-Girişteki derin su ilerledikçe azalır. Dip kumdur.

-Doğu tarafı boyunca 7-8m.de demirleyip ağaçlardan birine koltuk alınabilir ya da batı veya kuzeye giren koylardan birinde sahile çıma tutabilirsiniz.

-Hiçbir hava burayı etkilememektedir.

 

İngiliz Limanı Bodrum ve Datça arasında ortada kalan Gökova Körfezi’nde bulunur. İngiliz Koyu olarak da adlandırılmaktadır.

İsminin kökü ise değişik bir hikayeye dayanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlardan kaçan İngiliz donanmasına ait bir gemi bu koya sığınmış ve birkaç ay burada saklanarak kendisini kovalayan gemileri atlatmıştır. Bu olayın yaşanmasının ardından koya bölge halkı tarafından İngiliz Limanı ismi verilmiştir.

Ulaşım İmkanı;

İngiliz Limanı ulaşımı biraz zahmetlidir. Koya ulaşmak için Okluk Koyu’ndan devam edip, küçük Ayın Deresi ve Ayın Koyu’ndan geçerek Mal Bükü’nün sonuna kadar ilerlemeniz gerekmektedir. Doğal yapısı itibarı ile korunaklı bir limandır. Bu yüzden bütün rüzgarlara kapalıdır. Yılın her dönemi sakin, huzurlu ve güvenlidir.

Ne Yenir?

İngiliz Limanı içerisinde bulunan restaurantlarda çeşitli mutfakların yemeklerini bulabilirsiniz. Fakat özellikle deniz ürünlerinin en tazesini ve en iyi pişmiş halini burada bulabilirsiniz. Ege mutfak kültürünü benimseyen koyda mezeler ve zeytinyağlılarında mutlaka denenmesi gerekmektedir.

Mavi turların uğrak noktalarından olan bu koya eğer kendi tekneniz ile ya da yatınızla geldiğiniz zaman koyda bulunan iskeleye bağlanabilirsiniz. Ayrıca elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek donanıma sahiptirler.

Etrafı çam ağaçları ile çevrili olan İngiliz Limanı denizi koyu turkuaz rengindedir. Gündüz yaşanan deniz trafiği akşam saatlerinde yerine sessizliğe bırakmaktadır. Bu yüzden gece sessizliği sevenler için demirlenmesi gereken koylardan biridir.