Serçe Limanı

 

DİKKAT

-Güneyde bulunan burundan 5-6 m. açıkta alçak, üstü yassı kaya döküntüsü taşlar ile sahile bağlıdır. Dip yosun ve erişteliktir.

-Her havaya korunaklı Serçe limanında meltem dik yamaçlara yansıyıp değişik yönlerden eser.

-Giriş 40m. , liman içi 30m. civarıdır.  Kuzeye doğru daralarak giren Serçe Limanında derinlik yarıdan sonra 10m. altına düşer. Koy içeride çatallaşır, biri kuzeye çıkar buraya Serçe limanı denilmekte, diğeri güneye iner buraya ise Akça Limanı denilmektedir.

-Güneydeki Akça Limanının derinliği 20m.den 5-6m.ye düşer, çakıllık bir plajda son bulur.

 

Türkiye’nin en korunaklı limanlarından biri olan Serçe Limanı Bozburun Yarımadası’nın güneyinde, Rodos’un karşı yakasında bulunmaktadır.

Serçe Limanı’nın ağzı uzaktan belli olmaz. İki tarafından yüksek burunlar çıkan ve yaklaşınca denize dik inen burunlar arasında bulunan geçit ancak arkadaki araziden görülebilir.

Bölgede yapılan bir su altı araştırmasında 11. yüzyıla ait batık bulunmuştur. Batıkta bulunan cam eşyalar Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergilenmektedir. Serçe Limanı bu arkeolojik bulguların yeri olarak tanınmaktadır.

Serçe Limanı Konaklama İmkanı;

Mavi turların uğrak noktalarından olan limanda demirleyerek konaklamak rahattır. Durgun bir yapıya sahip olan denizi geminizde ya da teknenizde konakladığınızda hiç sarsıntı yapmayacaktır.

Ulaşım Seçenekleri;

Şu an için sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Ancak Taşlıca’dan limana giden bir kara yolu çalışması yapılmaktadır.

Ne Yenir?

Serçe Limanı içerisinde bulunan az sayıdaki restaurantlarda eşsiz bir manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Denize sahip olan her yerde olduğu gibi deniz ürünlerinin en taze halini bulabilirsiniz. Bunlardan ayrı olarak zeytinyağlılar ve mezeler bazen deniz ürünlerinin şöhretini ellerinden almaktadır.

Ne Alınır?

Ziyaretiniz sırasında demirlediğiniz yere yanaşan sandallardan sevdiklerinize ya da kendinize hediye satın alabilirsiniz. Sandallardan el yapımı halı, kili, yöreye ait bal, adaçayı, kekik otu satın alabilirsiniz.

Sezon boyunca birçok misafiri aynı anda ağırlayabilecek kapasiteye sahip olan Serçe Limanı kıyısında yer bulmak bir zordur. Çünkü havaların ısınmasıyla sezon bu koyda açılmaktadır.

Koyun suyu temiz ve berraktır. Çıplak gözle baktığınızda dahi denizin dibini görebilirsiniz.

Serçe Limanı Tesisleri