Söğüt

 

DİKKAT!          

-Saranda Köyü kıyısı önünde demirlenebilir ya da bazı lokantaların iskelelerine demirleyebilirsiniz.

-Kıyı restaurantların sahip olduğu iskelelerde elektrik ve su imkanı vardır.

-Bu mevki rüzgara açıktır. Gündüz ya da çok emin olunan gecelerde demirlenebilir.

-Limanın en çok tercih edilen noktası kuzey tarafıdır.

 

Ege ve Akdeniz sularının birleşme noktasında bulunan Söğüt Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlıdır.

Çok insanın adını dahi bilmediği bu köy son dönemde tanınmaya başlamıştır. Doğası, denizi ve kumsalı ile insanları etkilemektedir. 

Ulaşım Seçenekleri;

Marmaris’e 45 km uzaklıkta olan köye ulaşım iki yoldan sağlanabilmektedir. İçmeler ve Bayır üzerinden ya da Hisarönü ve Selimiye üzerinden ulaşım sağlamanız mümkün. İçmeler üzerinden gidilen yolda orman manzaraları yolculuğunuza eşlik ederken, Selimiye üzerinden gidilen yolda sahil ve koy manzaraları size eşlik edecektir.

Söğüt Konaklama İmkanları;

Söğüt Köyü içerisinde konaklama alternatifleri oldukça fazladır. Ancak sıkça karşılaşacağınız konaklama tipi 10 ile 20 arasında odaya sahip otel tipidir. Sade ve mütevazi olarak dekore edilmiş bu otellerin hizmet kalitesi yıldızlı otelleri aratmayacak kadar kalitelidir.

Ne Yapılır?

Ziyaretiniz sırasında yapılacak pek çok aktivite çeşidi vardır. Doğa yürüyüşü yapabilir, jeep safari turuna çıkabilir ya da günübirlik düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca eğer fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız köyde düzenlenen fotoğraf turuna ya da sualtı fotoğraf turuna katılabilirsiniz. Diğer koylara olan yakınlığı sayesinde çevreyi de keşifte bulabilirsiniz.

Ne Yenir?

Ege bölgesinin tipik mutfak özelliklerini sergileyen Söğüt Köyü’nde dilerseniz yiyeceğiniz balıkları sizde tutabilirsiniz. Ege ve Akdeniz sularının birleştiği noktada bulunmasından dolayı balık çeşitliliği oldukça fazladır. Bu yüzden yemek konusunda seçenekleriniz oldukça fazladır. Deniz ürünlerinin çeşitliliği ve tazeliği de buranın özellikleri arasında bulunmaktadır. Özellikle ahtapot salatasını yöre restaurantlarında mutlaka denemelisiniz.

Ne Alınır?

Şirin bir çarşıya sahip olan Söğüt Köyünde yöreye özgü tatları satın alabilirsiniz. El yapımı ve organik olan zeytin, badem, incir, keçi peyniri, köy ekmeği ve peksimet en çok ilgi gören tatlardır. Ayrıca küçük süs eşyalarını sevdiklerinize ya da kendiniz için satın alabilirsiniz.

Söğüt Tesisleri