Aperlai

 

DİKKAT!

-Batıya açıktır.

-Havanın müsait olduğu zamanlarda 4-7 metrelerde demirlenebilir ve alargada kalınır.

 

Aperlai (Aperlae) Antalya Kaş ile Kekova arasında bulunan Sıçak yarımadasındaki antik kenttir. Kenttin asıl adı Luwi dilinde “Aprillai” olup, Türkçe yorumu “Akarsu Boğazı”dır.

Kekova’dan sadece deniz yolu ulaşımında sadece yarım saat uzaklıktadır.

Aperlai (Aperlae) koyunda bugün sadece birkaç tane balıkçı yaşamaktadır. Bunun dışında bölgede yapıya ve yaşantıya rastlamanın imkanı yoktur.

Ulaşım Seçenekleri;

Ulaşım için en kolay yol Kaş ve Üçağızdan sağlanan deniz yolu ulaşımıdır. Ziyaretçiler genellikle Kaş’tan tekneyle ya da Üçağız-Kekova’dan kayıkla ulaşımı sağlamaktadırlar. Kara yolunu tercih edenler ise Kılıçlı’da bulunan Apollonia Antik kentinden 7 kilometrelik bir mesafeyi yürüyerek geçmek zorundadır.  

Ne Yapılır?

Antik şehrin tarihi bulunan sikkelerden M.Ö 5. veya 6. yüzyıla dayandığı anlaşılmaktadır. Surlarla ve kulelerle çevrili Aperlai (Aperlae) Antik Kenti İ.S 141’deki büyük depremden zarar görerek yıkılmış ve bir kısmı denize gömülmüştür. Lacivert suların altında yansımalar yapan kalıntılar arasında, tıpkı Simena’daki gibi yarısı denizin içinde kalmış bir lahit mezarla karşılaşırsınız. Sabah denizin çarşaf gibi berrak olduğu saatlerde şnorkelle yapılacak kısa bir gezintide liman kalıntıları, kaya mezarları ve çok geniş bir alana yayılmış olan amforaları görebilmek ise mümkün. Yöre sit alanı olduğu için dalmanın ve eski batıkları su yüzüne çıkarmanın yasak olduğunu hatırlatalım.

Eski antik kent olan Aperlai (Aperlae)  gezmek için başka bir alternatif ise günlük düzenlenen tek turlarıdır. Eğer kendi tekneniz ya da yatınızla gelmediyseniz ve kalabalık olarak ziyarete gelenlerdenseniz yakınlarında bulunan bölgelerden tekne kiralayıp kendi organizasyonunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Bu sayede Antalya’nın eski tarihe şahit olabilirsiniz.

Ne Yenir?

Koyda şu an için iki tane restaurant vardır. Salaş bir dekorasyon sahip bu restaurantlarda özellikle balık yemelisiniz.