Çatı Koyları

 

DİKKAT!

-Küçük Çatı Koyu girişten karşı yönde 400 m. ileride son bulur. Bu kısım sığ ve melteme açıktır.

-En uygun barınma yeri batı yöne kıvrılmış küçük girintidir. Bu kısma 5-6 m.ye demir atılıp kıçtankara yapılabilir.

-Büyük Çatı Koyuna kuzeyden yanaşılması gerekmektedir.

-Soluğana açık bu yerde 8-10m.lere demir atılabilir. Karaya koltuk verilir.

-Bu koyun güneyinde daha korunaklı bir demir alanı vardır. Burada 6-9m.lere demirlenebilinir.

 

Yarımadanın kuzeydoğusunda bulunan Çatı Koyları, Datça’ya 45 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Çatı Koyları Gökova Körfezinde yer alan Bördübed limanı içerisinde bir S harfi çizerek oluşan doğal liman özelliği sergilemektedirler.

Her türlü hava koşulunda tekneler için korunaklı bir yapıya sahip olan Çatı Koyları etrafı günlük(sığla) ve çam ağaçları ile çevrilidir. Bu yüzden denizi her zaman yüzmeye müsaittir. Karadan ulaşımı mümkün olmayan koylarda konaklama için tesis bulunmamaktadır. Kendini koruyabilmiş nadir koylardandırlar.

Çatı Koyları Türkiye’nin en iyi koylarından biri olarak gösterilmektedir. Koy içerisinde bulunan doğal yürüme yolunda karşılaştığınız manzaralar bunu kanıtlar niteliktedir.

Özellikle rüzgarlı havalarda Çatı Koyları güvenli bir demirleme noktasıdır. Bu özelliği sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Genellikle yalnız kalmayı seven yatların uğrak noktalarından biridir.

Sadece deniz ulaşımı olan Çatı Koylarına bir alternatifte koyda bulunan iskelenin 1,5 kilometre kuzeyinden geçen Datça - Marmaris karayoludur. Koyu ziyaret için bir seçenek olabilir. Datça’dan 40 km, Marmaris’ten 34 km uzaklıktadır.

Çam ve günlük ağaçlarının kokusuyla bezenmiş havası ve masmavi çarşaf gibi deniziyle ziyaretçilerini beklemektedir. Bu sebeple yıl içerisinde az tekne kapasitesine sahip olsa dahi boş olduğu görülmemektedir.