Çıralı Koyu

 

DİKKAT!

-Barınağın ana mendireği sahilden güneybatı yönüne iner. Tali mendirek kuzeye çıkar ve girişi kuzeye bakar.

-Liman içerisinde derinlik 3-4m.dir.

-Korunaklı ve büyük barınağın içinde yatlar rıhtımlara kıçtankara bağlanır.

-Tali mendireğin yanında bulunan çekek yerinden itibaren sahil tarafı ve mendirek içi rıhtımdır.

 

Koruma altındaki deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan Çıralı Koyu Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır.

3,2 km. uzunluğa sahip olan sahili ile Kemer’den 35 km., Tekirova’dan 7 km. uzaklıktadır. Adıyla ilgili eski Yunanistan’a dayanan bir efsanesi vardır. Efsaneye buradan ulaşabilirsiniz.

Tipik Akdeniz iklimi özelliklerini sergileyen Çıralı Koyu, uzun bir bahar döneminin ardından yaz aylarına geçiş yapmaktadır ve kışın sıcaklığı sıfıra düşmez.

Çıralı Koyu Konaklama İmkanı;

Konaklama için çeşitliliğin olmadığı Çıralı Koyu, size pansiyonları ve bungalov tarzı evleri ile hizmet vermektedir. Yüzünü Akdeniz’e dönmüş olan bu koyda bahçelerinde mandalina ve muz ağaçları bulunan müstakil yapılı pansiyonlar bulunmaktadır.  Çoğu kimse tarafından keşfedilmemiş olması doğal yapısını korumasındaki en büyük etkendir. Yapılaşmanın müstakil ve az olması ise sizi doğaya daha fazla yaklaştıracaktır.

Ne Yapılır?

Olympos’a bisikletle gezmeye gidebilir ya da fotoğraf makinenizle Torosların ve Eşsiz Akdeniz denizinin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Ne Yenir?

Yöre insanları yörük kökenli oldukları için her çeşidini bulabileceğiniz gözlemelerin en dikkat çekici olanı çikolata, bal ve tahinle hazırlananlarıdır. Birinci ve ikinci dereceden sit alanı ilan edilen bölgede çok lüks restaurantlara rastlayamazsınız. Çıralı Koyu içerisinde daha sade ve salaş yapılanmalar bulabilirsiniz. Her deniz kıyısında olduğu gibi balık menülerinin vazgeçilmez yemeğidir.

Ne Alınır?

Alışveriş için ise her hafta Pazartesi günü kurulan Kemer pazarını ya da her Cuma günü kurulan Kumluca pazarını ziyaret edebilirisiniz.

Eğlence Seçenekleri;

Çıralı Koyu eğlence anlayışı sakinliği temsil eder.