Turgut

 

DİKKAT!

- Turgut Köyü sahilindeki geniş koy tamamen melteme açık olduğundan barınmaya uygun değildir. Koyun doğu yakasından çıkan Çatalca Yarımadası’nın karaya bağlandığı berzahın güneyinde, küçük teknelerin nispeten korunacağı küçük bir girinti vardır.

- Koyda su derindir, 40-50m. civarındadır. Kıyaya yaklaştıkça 5m. ye kadar düşer. Dip balçık ve kumdur.

- Kargı Adası’na doğru karadan bir sığlık çıkar. Adaya yakın geçitte 8-10m. derinlik vardır.

-Günlük tur tekneleri koya pek uğramazlar bu yüzden sakin olur. Denize girmek için uygundur.

 

Turgut Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı, il merkezine 80 km, ilçe merkezine 30 km’lik mesafede yer almaktadır.

Son yıllarda köy içerisinde bulunan halı ve eşya mağazaları turistlerin bölgeye ilgi duymasını artırmıştır. Halıların dokuma aşamasına bazen gelen ziyaretçiler şahit olabilmektedir.

Gezilecek Yerler;

Köyü ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Turgut Şelalesi gelmektedir. Bayır ile Turgut arasında kalan Turgut Şelalesi köy istikametine doğru giderken 5’inci kilometrede yer almaktadır. Sığla ağaçlarıyla çevrili şelalenin suyu buz gibidir. Marmaris ve çevresinde düzenlenen safari turlarının en gözde duraklarından biridir.

Turgut Şelalesi gezinizi ise mutlaka bir jeep safari ile taçlandırmalısınız. İster yat ile bölgeye demirlemiş olun, ister bölgede konaklıyor olun mutlaka bu soğuk suyun tadına bakmalısınız. Çünkü şelale Türkiye’nin dünya tarafından bilinen eşsiz doğal harikalarından biridir.

Köy sınırları içerisinde yer alan koylardan birinde antik çağ kalıntıları vardır. Civara geldiğiniz zaman mutlaka görmelisiniz. Turgut köyü bu konuda oldukça eski bir tarihe ve yapıya sahip. Son yıllarda yapılan çalışmalarda arkeologlar Turgut Şelalesi yakınlarında İÖ. 3-4 yüzyıla ait anıt mezarı buldular. Ayrıca Orhaniye ve Hisarönü koy manzaralarını ayaklar altına seren 300 metrelik bir tepede yer alan Turgut Kalesi sırf manzarası için görülmeye değer yerlerden biridir.

Ne Yenir?

Köyde bulunan küçük işletmeler yöresel yemeklerin tadına bakmanıza imkan tanımaktadır. Akdeniz ve Ege bölgesi mutfak özelliklerini sergilemektedir. Bölgede bulunan otların baharat olarak tat kattığı yemekleri yöre halkının elinden yemek damak zevkinize yeni tatlar ekleyecektir.

Turgut ziyaretçilerine zengin menü içerikleri sunmaktadır. Mevsiminde bulunan deniz ürünlerinin temel malzeme olarak kullanıldığı yemekler, mezeler ve zeytinyağlılar ile menülerin içeriklerini oluşturmaktadır. Köyden balık yemeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Turgut yat clupları, restaurantları, otelleri köye geçim kaynağı oluştursa da köyde yaşayan birçok kişi tarım, hayvancılık, arıcılık ve balıkçılıkla uğraşmaktadır.

Son verilere göre 644 kişinin yaşadığı Turgut yaz aylarında nüfusunu oldukça arttırmaktadır. Köy dokusunun bozulmadığı, yeşilin her tonuna sahip olan bir bölgedir. Bu bölgeyi tatil rotanıza eklemelisiniz.

 

Turgut Tesisleri