Turunç Pınarı Koyu

 

DİKKAT!

-Batıdan meltem eser ve bu koyda pek etkili olmaz. Batı yakası soluğanı, rüzgarı engellemektedir.

- Şahin Burnu tarafından plaja doğru uzanan kıyı önlerinde 20-25m.lere demir atılarak büyük tekneler dik yamaçlardan koltuk alabilirler. Bu tarafta, plajın önlerinde, su içinde kayalar vardır.

-Koyun karşı tarafında kıçtankara olunabilir. Dışarıdan gelecek soluğan düşünülerek plaja yakın bir konumda demirlemek gerekir.

-Su ve buz bulunmaktadır.

 

Fethiye’ye 8 km uzaklıkta olan Turunç Pınarı Koyu Kalemya Koyu’nun batısında Turunç Koyu’ndan denize doğru dik inen yüksek tepelerin arsında bulunan bir vadide bulunur.

Turunç Pınarı Koyu çam, defne, sandal, pınar, zeytin ağaçları ile örtülüdür. Doğal ve yeşilliklerle çevrili bir atmosfere sahip olan koyda kaynak suyu çıkmaktadır. Ayrıca koyun tepeleri turunç ağaçları ile donatılmış durumdadır. Bu yüzden isminin buradan geldiği düşünülmektedir.

Ulaşım İmkanı;

Fethiye’nin Oyuktepe Koylarından biridir. Ulaşım seçenekleri oldukça kısıtlıdır. Genellikle deniz yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Koy genellikle mavi turların ve gezi teknelerinin vazgeçilmez uğrak noktalarından biridir. Havaların ısınması ile başlayan trafikleri, soğuması ile son bulmaktadır.

Ne Yenir?

Turunç Pınarı Koyu içerisinde yemek yiyebileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Mevsimine göre taze deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Akdeniz ikliminin verdiği özelliklere koyda hormonsuz ve organik olarak yetişen sebze ve meyvelerde servis edilmektedir.

Yeşilin ve mavinin harmanlandığı Turunç Pınarı Koyu yıl içerisinde birden fazla yata ev sahipliği yapabilmektedir. Ayrıca tesislerin sahip olduğu menüler için de günübirlik gelen ziyaretçiler oldukça fazladır. Koy yatların demirleme sonrasında oluşacak ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir.

Genellikle ünlü kişilerin sıklıkla tercih ettiği bu koy hem Türkiye’de, hem de dünyada görülmesi gereken koyların başında gelmektedir.

Ne Yapılır?

Koyun denizi oldukça temizdir. Su sporları ya da masaj imkanına da sahip olabilirsiniz.