Bencik Koyu

 

DİKKAT!

-Koya yaklaşırken sığlıklara dikkat etmek gerekir.

-Doğu’dan yaklaşırken koya dönüş yaparken sancakta bulunan burnun döküntüleri 75 m. denize uzanmaktadır. Bu burnun güneybatısında üzerinde 1,5 m. su olan bir kaya vardır.

- Sert esen rüzgarlara karşı kapalı olan Bencik Koyu, meltem rüzgarlarına geçiş sağlayarak tatlı bir esintiye sahip olmaktadır. Koyun girişi geniştir ancak içerileri doğru daralmaya başlar. Koyun batı kıyısı boyunca var olan küçük koylara yatlar kolaylıkla demirleyebilir. Koyun sonuna doğru havuz şeklinde kapalı bir liman oluşmuştur. Burası yıl boyunca her havaya kapalıdır. Çok sığ olmasına karşı su kesimi bir metre olan yatlar buradan yararlanabilir. Kıyıda bulunan tahta iskele ise 10’a kadar yatın demirlemesine müsaade edecek kapasitededir.

-Batı ve doğu taraflarında barınılacak pek çok koy vardır. Batısında 8-15 m. arası demir atılarak kıyıdan koltuk alınır. Doğusunda ise alargada kalınabilir.

-Koyun kuzey kısmı sığlık ve sazlıktır.

Muğla’nın Marmaris ile Datça ilçelerini birbirinden ayıran Bencik Koyu Türkiye’nin en güzel koylarından biridir.

İki deniz mil uzunluğunda olan koy, Datça Yarımadası’nın en dar yerini oluşturmaktadır. Koyun girişinde bulunan Dişlice Adası ismini adanın diş diş yukarıya doğru çıkmış kayalık yapısından almıştır. Bölgenin en iyi koyu olarak görülmektedir. Ünlü tarihçi Heredot’un yazdığına göre koyun tarihi İÖ. 550’li yıllara kadar gitmektedir.

Bencik Koyu Datça ile Marmaris’e gelen yatların uğrak noktalarından biridir. Koyun inşaya izin verilmemesi sebebiyle doğal yapısı uzun yıllardır değişmemiştir.

Yapılanma olmayan Bencik Koyu içerisinde yatlara hizmet veren bir tane tesis bulunmaktadır. Bu sayede isteklerinizi rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Koy ziyaretiniz sırasında yarım saatlik bir yürüyüş ile Bördübet Koyu’na ulaşabilirsiniz. Çam ağaçlarının arasına gizlenmiş bu yer size yeşilin her tonunu sunacaktır.