Gemiler

 

DİKKAT!

-Ada kara ile arasında 250m. genişliğinde bir boğaza sahiptir.

-Yatlar buraya demirleyerek, adaya ya da karaya çıma tutabilirler. Bu sayede koya giren soluğandan kurtulabilirler.

-Güney havalarında, ada kuzeyinde barınılmalıdır.

-Boğaz dibi yosun, kum ve kaya karışımıdır.

-Derindir, 20 m.’nin üzerinde demirlenmesi gerekmektedir.

-Demirleme sırasında çapanın kayalara takılmaması için köstek alarak atılması yararlı olacaktır.

 

Gemiler Adası Fetiye’ye 9 km uzaklıkta bulunan Fethiye Körfezi’nin güney ucunda yer almaktadır. Aynı zamanda Gemile Adası olarak da bilinmektedir. Birinci derece sit alanı ilan edilen bölge, açık hava müzesi olduğundan dolayı girişi ücretlidir.

Adada Bizans Döneminden kalma kilise kalıntıları bulunmaktadır. Gemiler koyu, plajı ve vadisi ile birlikte bir doğa harikası oluşturmaktadır.

Gemiler Adası yaz aylarında sadece gezi teknelerinin değil, karayoluyla Fethiye, Hisarönü, Kayaköy tarafından gelen ziyaretçilerinden uğrak noktalarından biridir. Ada Kayaköy’e sadece 6 km uzaklıktadır ve bu yol trekking parkuru haline getirilmiştir.

Yıl içerisinde yerli ve yabancı ziyaretçilere ev sahipliği yapan Gemiler Adası yöre halkı tarafından piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Gemiler Adasına vardığınız zaman zirvesine doğru tırmanmaya başlamalısınız. Muhteşem bir manzara eşliğinde devam edeceğiniz yolculuğunuzda kilise kalıntılarını görebilirsiniz. Tepenin hemen altında bulunan kilisenin manzaralı denize dönük bir terası var. Burada Gemiler Adasının eşsiz manzarasını seyredip, muhteşem kareler fotoğraflayabilirsiniz. Kilisenin içerisini gezmek yasak. Çünkü dönem dönem içerisinde kazılar yapılmaya devam ediyor.

Tarihi ve doğal harikaların birleşimiyle oluşmuş bu ada tarihte de büyük öneme sahip bir yerdir. Özellikle ada içerisinde yer alan kiliseler Hristiyanlık alemi için önemli bir din merkezi olduğunun kanıtlarındandır.

Zeytin ve çam ağaçları arasında bulunan Gemiler Adası Fethiye ziyaretiniz sırasında mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında gelmektedir. Eğer yat ile demirleyip bu ada civarında gece konaklayacaksanız oldukça şanslısınız. Çünkü sabah yaşanan hareketlilik, akşam saatlerinde son bulmaktadır. Bu sayede sessiz ve huzur dolu bir dinlenme ortamı sunacaktır.