Kaunos

 

Köyceğiz sınırları içerisinde yer alan ve Dalyan yakınlarında bulunan Kaunos Antik Kenti’nin diğer bir ismi ise “Kbid” dir.

Antik kentin sahip olduğu liman, kenti eski çağlarda önemli bir liman kenti yapmıştır. Zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla bu özelliğini kaybetmiştir.

Kaunos Antik Kenti Ulaşım Şekilleri;

Antik kente ulaşım üç şekilde sağlanmaktadır. Dalyan’ın hemen karşısında bulunan Kaunos’a kral mezarlarının hizasından sandalla, arkeologlar evinin yanına tekne ile ya da Kaunos’un alt giriş iskelesine aynı şekilde tekne ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Köyceğiz Ekincik koyu civarına tatile geldiyseniz eğer mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Diğer antik kentlerden ayrılan özelliği ise kaya mezarlarıdır. Kendisine özgün tapınak cepheli kaya mezarları görülmektedir. Hellen Tapınağının cephe mimarisinden izler taşımaktadır.

Gezilecek Yerler;

Kaunos Antik Kenti engebeli bir araziye kurulmuştur. Kentte görülmesi gereken başlıca yapılar şunlardır; Akropol, şehir surları, tiyatro, kilise, hamam, depo, çeşme, agora, stoa, kent içi yolları, tapınaklar, kutsal alan, liman ve mezarlık. Bu yapıların yanı sıra kentin günümüze ulaşamayan pek çok yapısı daha vardır.

Antik kenti ziyaretiniz sırasında yorulursanız eğer antik tiyatronun basamak bloklarının orada bulunan zeytin ağaçlarının gölgesinde dinlenebilirsiniz. Kentte büfe, lavabo ve kafeterya bulunmaktadır. Bu sayede her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ziyaretiniz sırasında profesyonel rehberlik hizmeti alırsanız eğer bölge hakkında daha detaylı bilgiler elde etmiş olabilirsiniz. Eğer kendiniz gitmek istiyorsanız da kentte gezilebilecek yerleri gösteren ayrıntılı panolar bulunmaktadır.

Türkiye tanıtım filmlerinde sıkça gösterilen Kaunos Antik Kentinden antik çağın tarihçisi Heredot da kentten övgüyle bahsetmektedir.

Girişi ücretli olan Kaunos Antik Kenti’nin kaya mezarlarının gece ışıklandırılması ise muhteşem bir manzara ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kaya mezarlarının sırrı hala çözülememiştir.

Geçmişi yeniden yaşamak isteyenlerin özellikle tercih etmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Kent kendini koruyabilmiş nadir antik kentlerden biridir. Aynı zamanda deniz tatili yaparken, tarihin ve kültürün kollarında kendinizi kaybedebilirsiniz. Bir gününüzü buraya ayırmanız yeterli olacaktır.