Kayaköy

 

Eski bir Rum Köyü olan Kayaköy, UNESCO tarafından “Dünya Dostluk ve Barış Köyü” ilan edilmiştir. Ölüdeniz’e 8 kilometre, Fethiye merkeze 15 kilometre uzaklıkta olan Kayaköy terkedilmiş şehir olarak anılmaktadır.

1923-1924 mübadelesi ile yerlerini değiştirmek zorunda kalan Rumların yamaçlarda bıraktıkları evler Türkler tarafından tercih edilmediği için terkedilmiş şehir olarak anılmaktadır. Türkler şehrin iç kısmına, ovaya yerleşmeyi tercih etmişler. Bugün buradaki 3000 kadar harabe ev koruma altına alınmıştır. Buradaki en ilginç yapı ise bir Rum Ortodoks kilisesidir.

Ulaşım İmkanı;

Fethiye ve Ölüdeniz’in turistik yaşantısından ayrı olarak daha sakin bir yapıya sahip olan Kayaköy tarihi, doğayı ve denizi severler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yakınlarında bulunan kıyılarına karayolu ile ulaşım isminden de anlaşılacağı gibi biraz zor. Engebeli ve kayalıklarla dolu olan yol çok sık tercih edilmemektedir. Bu yüzden bu koylar daha çok yatlar ve tekneler tarafından tercih edilir. Kıyılarda iskele ve restaurant gibi tesisler mevcut olarak bulunmakta. Denizden gelenler her ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirler.

Karaköy Konaklama İmkanı;

Kayaköy’de konaklama genellikle günübirlik olarak kiraya verilen evlerden oluşmaktadır. Bir diğer alternatif ise butik otelleridir. Daha sakin bir yapıya sahip olan beldenin ziyaretçileri de kendileri gibi sakindir.

Gezilecek Yerler;

Yakınlarında bulunan koylar ve terkedilmiş şehir gezmek için en ideal tercihtir. Açık hava müzesi özelliği sergileyen şehre çok sıcak saatlerde ve açık ayakkabıyla gitmemek gerekiyor. Keşfedilmemiş ve mutlaka görülmesi gereken koylar ise; Kayaköy, Soğuk su, Gemiciler ve Darboğaz koylarıdır.

Ne Yenir?

Esmer undan yapılan yöreye özgü gözlemeleri köylü kadınlar evlerinin önünde yapıp, satıyorlar, bu lezzeti mutlaka denemelisiniz. Sakinliğinin aksine çok sayıda restaurant ve kafeye sahip olan Kayaköy restaurant menüleri oldukça zengindir. Mevsim balıklarını ve ızgara çeşitlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yaşanmışlıkları fazla olan merkeze çok yakında yer alan bu köy sakin ve huzurlu tatil severlerin birinci adreslerinden biri olabilecek kapasitedir. Eğlenmek isteyenler için alternatifler Fethiye ve Ölüdeniz’de şekillenebilir. Sezon başında başlayan ziyaretçi akınına her mevsim devam eden yat ziyaretçileri eklenmektedir. Sakinliği kadar kalabalık ziyaretçi sayısına sahiptir.