Okluk Koyu

 

DİKKAT!

-Koy içi derindir. Ortalarda 12m.yi bulur, ileriye gidildikçe 7-8m.ye kadar iner. Sonunda önü kamışlık kıyıya 30-40m. kala birden sığlaşır.

-Her havada barınılabilir. Okluk bir kış limanıdır.

-Rüzgarlar koyun yönü doğrultusunda gelmektedir.

-Dip balçık ve kumdur. İyi demir tutar.

 

Türk denizciliğinin duayenlerinden olan Sadun Boro’nun yaşadığı koy olarak bilinen Okluk Koyu, girişinde koy burnunun uzantısında bulunan kayaların üzerinde bulunan deniz kızı heykeli ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Heykel ünlü heykeltıraş Tankut Öktem tarafından 1995 yılında yapılmıştır.

21 yıl önce Cumhurbaşkanlığı konutunun bu koyda yer almasından dolayı koruma altında olan bölgenin yasağının kalkmasından sonra koyun ziyaretçileri birden çoğalmıştır. Özellikle uzun süre konaklamak için gelenler tarafından tercih edilmektedir.

Ulaşım İmkanı;

Türkiye’nin görülmesi gereken başlıca koylarından biri olan Okluk Koyu, koyların incisi olarak adlandırılmaktadır. Sahip olduğu doğal ve teknik imkanlar ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Ulaşım kolaylığı olan koy hem deniz hem de kara yolunu aktif olarak kullanabilmektedir. Kara yolu ile Marmaris’ten 26 km, Dalaman Havalimanından 100 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Okluk Koyu Konaklama İmkanı;

Bir kış limanı olan Okluk Koyu uzun sürecek olan konaklamalar için güzel bir tercih olabilir. Koyun arkasında bulunan çam ağaçları ve denizin mavisi birleşerek huzurlu bir hava sunmaktadır. Diğer koylara göre tekne demirleme kapasitesi oldukça fazladır. Bu yüzden hem insanlar ile iç içe hem de sakinliği aynı anda yaşayabilirsiniz.

Okluk Koyu tesislerinde bulunan iskeleler yat ziyaretçilerine büyük kolaylıklar sunmaktadır. Koyda ihtiyaçlarınız dahilinde tekneniz için su ve elektrik bulabilirsiniz. Ayrıca çamaşırhane, market, restaurantta koyda bulunan diğer tesislerdir.

Ne Yenir?

Koy içerisinde yer alan restaurantlar genellikle aile işletmeleri olarak hizmet verirler. Bu sebeple çok şirin ve evinizin konforunda dekorasyonlarla karşılaşabilirsiniz. Menülerin mevsimine göre bütün deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Özellikle Ahtapot ızgara ve lagos buğulama yemeden ziyaretinizi sonlandırmamalısınız.