Yedi Adalar

 

DİKKAT!

-Taneli Burun ile önündeki Martılı Ada arasındaki geçit en yakın ve yol üstünde bulunan en geniş geçittir. Bu geçitte 5m. su olan iki topuğun dışında derinlik 10m.nin üzerindedir.

-Batının girişindeki Martılı Ada alçak, çıplak bir adadır.

-Adaların körfezi içerisinde gerek yazın meltemde, gerek güz ve kış aylarında esen güney havalarında barınılacak (teknelerin özelliklerine göre) sayısız demirleme yeri vardır.

 

Teke Burnu ile Taneli burnu arasında kalan adalara Yedi Adalar ismi verilmiştir.

Özellikle doğu tarafından konuşlanmış adaların güneyinde iki küçük ada, kuzeyinde Göllü Ada, güneybatıya kadar ise sırasıyla; Küçük Ada, Zeytinli Ada, Uzun Ada ve Martılı Ada bulunmaktadır. Halikarnas Balıkçısı Yedi Adalar için “Adalar burada gökyüzünde asılı durur. Burası Gökova’ nın dünyanın merkezidir” demiştir.

Ne Zaman Gidilir?

Etrafı buhur ağaçlarıyla ve mercan kayaları ile çevrili olan adaları özellikle Eylül ve Ekim aylarında ziyaret etmelisiniz. Gökova’nın meşhur kıran rüzgarı ile gelen buhur amberinin kokusu sizi mest edecektir.

Ne Yapılır?

Dalış sporunun yapılabileceği en güzel yerlerden biridir. Su altı faunası oldukça zenginidir. Bu yüzden dalış severler özellikle bu adaları tercih etmektedirler. Adalarda bunun yanı sıra yelken sporlarını yapabilir ya da doğal güzelliklere şahit olacağınız çam ağaçları ile dolu yürüyüş alanlarında yürüyebilirsiniz.

Zengin su altı dünyası olan Yedi Adalar aynı zamanda yılan balıklarının efsanevi hikayesini bünyesinde barındırmaktadır. Bu hikayeye buradan ulaşabilirsiniz.

Tekne ve mavi turların uğrak yerleri arasında çoktan yerini almıştır. Yaz aylarında ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.

Gökova’nın gizli güzelliklerinden olan Yedi Adalar mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olarak gösterilmektedir. İmkanları dahilinde yapabileceğiniz aktivitelere ve tesislere sahip olan adalarda oldukça keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz. Şimdiye kadar tatil planınızı hala yapmadıysanız sakin ve aktivitesi bol olan bir tatil arayışı içerisindeyseniz Yedi Adalara gelmelisiniz. Burası muhteşem kokusu, kartpostal havasındaki manzaraları ile size çok güzel anılar oluşturacak bir yer olacaktır.