Akyaka

 

DİKKAT!

-Akyaka’da, üç dört bloktan oluşan Kermetur Sitesi’nin önünde, bir mendirek güney yönde iner. Azmak mendireğe aktığından devamlı dolup sığlaşır. Son durum öğrenilmeden içeri girilmemesi doğru olur.

-Mendireğin iç tarafındaki rıhtım boyunda 40-50mlik bir kanalda, 2 ila 2.5 metre derinlik vardır. Sonra sahile doğru sığ kum bankı uzanır. İçeri girerken mendirek ucundan 25-30m. mesafeden dönüp rıhtıma doğru inilir. Sığlığa doğru demir bırakıp kıçtan rıhtıma bağlanır.

-Mendirek ağzında meltemin dalgaları kırıldığı zaman giriş tehlikeli olabilir ancak yöredeki tek korunaklı liman burasıdır. Yaz aylarında, gezi tekneleri nedeniyle yer bulmak zorlaşır.

 

Türkiye’nin Muğla ili içerisinde yer alan Akyaka, sahip olduğu iklim özellikleri ile mavi ve yeşili bir arada yaşatmaktadır.

Akyaka, Marmaris Muğla yolunun ortasında yer almaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı düşünülen köy, 1970 yıllarda keşfedilene kadar küçük bir balıkçı köyü olarak var olmuştur.

Akyaka Konaklama İmkanları;

Akyaka ziyaretiniz sırasında köyde bulunan butik otellerden birini tercih etmelisiniz. Sahip olduğu tarihi yapısı mimarisine yansımış olan oteller genellikle ahşap ve taş yapı maddeleri kullanılarak inşa edilmiştir.

Akyaka gerek yapısı, gerek mimarisiyle diğer bölgelerden ayrılmaktadır. Kalacağınız yerin tarihi sizi ilgilendiriyorsa ve özellikle mimarisiyle göz zevkinizi doyurmak isterseniz Akyaka’yı görmenizi tavsiye ederiz.

Ne Yapılır?

Akyaka tatiliniz sırasında günübirlik tekne turlarına katılıp gizli kalmış koyları keşfedip denizin maviliklerinde yüzebilirsiniz. Yakınlarında bulunan ve aynı zamanda Kleopatra Adası olarak bilinen Sedir Adasını ziyaret edebilir, Sakartepe’ye çıkıp Gökova Merkezi’nin en harika manzaralarından birini izleyebilirsiniz.

Ne Yenir?

Azmak civarında bulunan restaurantlarda çevre balıkçılarının ağlarına takılan en iyi balıkların, en iyi pişmiş halini bulabilirsiniz. Tadına bakmanız gereken bir diğer tat ise otlu gözlemelerdir. Akyaka geziniz sırasında sokaklarda gözleme yapan teyzelere sıkça rastlayabilirsiniz. Yöresel yemekleri sadece nehir kenarında değil konakladığınız yerlerin sahip olduğu restaurantlarda da bulabilirsiniz. Ayrıca Akçapınar Köyü’nde mutlaka tost yemelisiniz. Günün her saat diliminde damak zevkinize göre hazırlanmış tost bulabilirsiniz.

Ne Alınır?

Akyaka’da bölgeye özgü hediyelik eşya ve özellikle magnet satan bir çok dükkan bulabilir ve sevdikleriniz için bunları hediye olarak satın alabilirsiniz. Bunların yanında köyden bölge halkının yetiştirdiği bamya ve börülceyi kış için satın alabilirsiniz. Yabani otları taze ya da kurutulmuş olarak satın alma imkanına da sahipsiniz.

Akyaka Tesisleri