Kaleköy

 

DİKKAT!

-Kaleköy’ün demirleme yeri, kalenin altında bulunan sahildeki iskelelerinin yer aldığı küçük koydur.

-Buraya yanaşırken doğusunda bulunan küçük adalara ve etrafında bulunan sığlıklara dikkat etmek gerekir.

-Meltemin canlı estiği zamanlarda, koy rahatsız edici olabilir. Bu havalarda iskelelerin güvenli olduğu söylenemez.

-Sahilden 60m. kadar açıkta 1m.kadar yükseklikte su üstü kayalıkları bulunmaktadır. Sahil ile bu kayalar arasında ki geçidin ortasında 7m.lik derinlik vardır.

-Doğu tarafında su altı kaynakları bulunmaktadır. Dikkatli geçilmelidir.

 

Antik dönemden kalma bir yerleşim yeri olan Kaleköy Antalya İlinin Demre ilçesine bağlı Üçağız köyünde bulunur. Ziyaretçileri tarafından “yeryüzündeki cennet” olarak adlandırılmaktadır.

Çoğu kişi tarafından keşfedilmemiş, ancak deniz tutkunlarının aşina olduğu Kaleköy yıl içerisinde mavi turların uğrak noktalarından biridir.

Karayolu ulaşımı mevcut olmayan Kaleköy’e ulaşım sadece deniz yolu ile sağlanmaktadır.

Kaleköy Konaklama İmkanı;

Bir tepe üzerine kurulu olan Kaleköy birinci derece tarihi ve doğal sit alanı olduğu için yapılaşma mevcut değildir. Eski dönemlerden kalan evler restore edilerek kullanılmaktadır. Bu yüzden konaklama için fazla alternatif mevcut değil. Köyde genellikle konaklama için pansiyon bulabilirsiniz. Fakat çok önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Çünkü sahip olduğu yatak kapasitesi sınırlı sayıdadır.

Ne Yapılır?

Ziyaretçilerini denizin içindeki Likya Lahdi ile karşılayan koy, daha birçok tarihi mirasa sahiptir.  Köy geziniz sırasında geçmişi çok eskilere dayanan antik yazıtlara, heykel parçalarına ve mermer mimari kalıntılara rastlayabilirsiniz. Merdivenlerden yürüyerek çıkılabilen denizden 300m. yükseklikteki ortaçağ kalesini de mutlaka gezmelisiniz. Kalenin içinde roma tiyatrosu bulunmaktadır. Kaleden Kaleköy limanını ve Yıldızköy’ün muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Ne Yenir?

Koyda bulunan eski yapıların dekorlarıyla süslenmiş restaurantlarda her çeşit yemek türünü bulabilirsiniz. Mevsimine göre taze balık restaurantların vazgeçilmez yemekleridir. Akdeniz mutfağının mezeleri ise yemeğinize eşlik edecektir. Servis edilen çoğu yiyecek ise organik olma özelliği sergilemektedir. Bundan ayrı olarak köyden meşhur dondurmasını yemeden ayrılmamalısınız.